Wentylatory - konstrukcje

WentylatoryWentylatory, jako urządzenia użytkowane w szeroko pojętym przemyśle, można różnorodnie podzielić.

Najbardziej znany jest podział ze względu na konstrukcję takich maszyn. Wyróżnia się trzy, podstawowe rodzaje wentylatorów: promieniowe, osiowe oraz mieszane.

Wentylatory promieniowe cechuje wysoka sprawność oraz przetłaczanie dużych ilości powietrza pod wysokim ciśnieniem. Sprawdzają się one w systemach klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych. Takich wentylatorów używa się również w kanałach.

Z kolei wentylatory promieniowe bębnowe cechują się większą szerokością wirnika, co sprawia, że osiągają wysoką sprawność czy jednocześnie niskich gabarytach. Takie urządzenia pracują bardzo cicho, co jest ich kolejną, ważną zaletą. Wentylatory promieniowe bębnowe sprawdzają się w urządzeniach klimatyzacyjnych oraz grzewczych i chłodniczych. Kolejny rodzaj to wentylatory osiowe. Również dzielą się one na kilka rodzajów. Wentylatory osiowe przeciwbieżne składają się z połączonych ze sobą, dwóch mniejszych wentylatorów osiowych.

Znajdują zastosowanie w systemach wentylacyjnych na okrętach oraz w kopalniach. Kolejny typ wentylatorów osiowych to wentylatory śmigłowe. Te większe, w których wielkość śmigła przekracza kilkanaście metrów, znajdują zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle. Wentylatory osiowe o mniejszych śmigłach przeznaczone są do użytku domowego, jako praktyczne wiatraczki. Wentylatory można podzielić również ze względu na miejsce ich zamontowania. W kanałach montuje się wentylatory kanałowe. Tutaj idealnie sprawdzają się modele promieniowe. Pozwalają na szybkie przetaczanie dużych ilości powietrza, które jednocześnie jest pod wysokim ciśnieniem.

Montowane są również wentylatory naścienne, sufitowe oraz dachowe. Takie urządzenia można podzielić również biorąc pod uwagę sposób zabudowy takiego wentylatora. Wyróżnia się urządzenia ssące, tłoczące oraz mieszane. Ze względu na zastosowanie urządzenia, wentylatory dzieli się na ogólne, specjalne, morskie, transportowe czy wentylatory przeciwwybuchowe.Inne
Rola i rodzaje informacji we współczesnym przedsiębiorstwie

Rola Informacji we współczesnym przedsiębiorstwieEfektowność zarządzania przedsiębiorstwem we współczesnym świecie je

Darmowe podnoszenie kwalifikacji: kursy i szkolenia dla każdego pracownika

Darmowe szkolenia dla pracownikówDzisiejszy rynek pracy zasadniczo różni się od tego, na który wchodzili nasi rodzice.

Skup aut używanych - wszystko co musisz wiedzieć

Skup aut używanychCzęsto osoby sprzedające samochód uważają, że jedynym rozsądnym wyborem jeśli chodzi o sprzedaż samochodu jest robie