Skup aut używanych - wszystko co musisz wiedzieć

Skup aut używanychCzęsto osoby sprzedające samochód uważają, że jedynym rozsądnym wyborem jeśli chodzi o sprzedaż samochodu jest robienie tego poprzez umieszczanie w różnych miejscach ogłoszeń o sprzedaży. Komisy cieszą się raczej niezbyt dobrą sławą, a o tym, że istnieje w ogóle taka możliwość jak skup aut używanych - nie każdy wie.

Skup aut używanych - co to takiego?

Generalnie, należy od razu podkreślić, że w pewnym sensie, skup aut do złudzenia przypomina to, co nazywa się komisem. Jednakże, wydaje się, że skup samochodów za gotówkę przewyższa komis pod kilkoma niezwykle ważnymi względami. Warto więc dowiedzieć się nieco na temat skupu, aby wiedzieć jak z nim skutecznie współpracować podczas sprzedaży samochodów.

Formularz początkowy

Cała przygoda ze skupem samochodów używanych może rozpocząć się na dwa sposoby. Pierwszy z nich, to wypełnienie początkowego formularza, w którym zawrzeć trzeba wszelkie niezbędne informacje nie tylko na temat samochodu, ale również na temat nas samych. Skup musi bowiem wiedzieć, z kim współpracuje.

Wypełnienie bardzo prostego formularza jest podstawą do tego, aby można rozpocząć ustalanie ceny, za jaką odsprzedamy nasz samochód.

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że wycena samochodu nigdy nie odbywa się tylko na podstawie formularza, czy też pobieżnego przeglądnięcia samochodu. Musimy dopiero umówić się na przegląd auta, który to wykonywany jest przez fachowca, pracującego dla skupu samochodów osobowych. Jeśli chodzi o przegląd wykonywany przez fachowca, jest to prawdopodobnie najdłuższy z wszystkich etapów sprzedaży auta w skupie. Jednakże, ten najdłuższy etap trwa najwyżej kilka godzin.

Kiedy już rzeczoznawca skończy swoją pracę, informuje nas o wycenie jakiej dokonał. W tym momencie dostajemy czas na zastanowienie, czy wycena ta nam odpowiada. Jeśli bowiem nie do końca nam ona pasuje, możemy się wycofać z transakcji bez ponoszenia żadnych kosztów. Jeśli zaś odpowiada nam ona w zupełności, możemy od razu sprzedać samochód.

Samochód za pieniądze

Warto zauważyć, ze skup samochodów za gotówkę wręczą nam ustaloną kwotę w momencie, gdy przekazujemy mu auto. Nie musimy na pieniądze czekać ani chwili. Oczywiście, jeśli umawiamy się na przelew bankowy będziemy musieli zaczekać dzień lub dwa, jednakże, jeśli płatność odbywa się w gotówce, to wszystko załatwiane jest od razu na miejscu.

Sprzedaż hurtowa

Niewątpliwie, większość z nas jeśli sprzedaje samochód, to jest to jedynie jedna sztuka. Jednakże, są ludzie, którzy do sprzedania mają nawet kilkanaście samochodów. Czasami są to podobne auta tej samej marki, a czasami bardzo się od siebie różnią. Najczęściej, auta w dużej ilości sprzedają jakieś duże firmy, które wykorzystywały je jako samochody służbowe. Wydaje się, że dla nich jedyną drogą do sprzedaży tych aut jest droga przez skup samochodów używanych.

Wyobraźmy sobie próbę sprzedaży kilkunastu samochodów w komisie. Niewątpliwie, nawet wysokiej jakości auta sprzedawałyby się tam przez bardzo dużo miesięcy. Do komisów bowiem rzadko zgłaszają się kupcy chętni nabyć kilka samochodów na raz. Najczęściej w komisach auta kupują osoby prywatne, które potrzebują tylko jednego samochodu.

Można oczywiście próbować sprzedać zestaw samochodów poprzez umieszczanie na stronach internetowych czy też w gazetach ogłoszeń o sprzedaży. Jednakże, minął wieki, zanim znajdziemy kupców na wszystkie samochody. Skup samochodów natomiast, bardzo chętnie przyjmie wszystkie samochody, które mamy do zaoferowania. Nie musimy się więc martwić poszukiwaniem kupców, jeśli wybierzemy skup samochodów używanych.

    Skup aut używanych to nie pośrednik

    Warto wyjaśnić, gdyż nie dla każdego jest to jasne, że skup samochodów używanych nie pełni roli pośrednika. Jest to główna różnica pomiędzy sposobem działania skupu oraz komisu. Skup aut używanych za gotówkę powinien być przez nas traktowany jak zwyczajny nabywca naszego samochodu. Nie pomaga on nam go sprzedać, lecz kupuje go od nas. Różnica pomiędzy skupem, a prywatnym nabywcą jest taka, że skup samochodów osobowych nie wybrzydza jeśli chodzi o rodzaj samochodu, lecz przeważnie bierze wszystkie auta. Oczywiście jednak, niejednokrotnie sprzedając auto w skupie będziemy musieli nieco zejść z ceny, jaką daliśmy naszemu samochodowi.

    Komis przyjmie natomiast nasze auto w zasadzie po każdej cenie. Problem jednak w tym, że nie zapłaci nam on ani grosza. Pieniądze wpłyną na nasze konto dopiero wtedy, gdy ktoś z odwiedzających komis wpłaci pieniądze za nasz samochód. Ponadto, musimy liczyć się z tym, że komis będzie wymagał od nas również zapłacenia odpowiedniego procentu od ceny samochody jako prowizji za pośrednictwo. Ostatecznie więc, zwykle mniej zarobimy na sprzedaży samochodu, kiedy wystawimy go w komisie, niż gdybyśmy oddali go do skupu. Oczywiście jednak jak od każdej reguły, również od tej są czasem pewne wyjątki. Niektóre komisy przerzucają bowiem obowiązek zapłacenia prowizji w całości na kupca, a niektóre skupy nie oferują zbyt atrakcyjnych kwot za samochody.