Komputeryzacja w firmach

Komputeryzacja w firmachTrudno nam wyobrazić sobie dziś firmę bez komputera. Mamy takie urządzenie w domu, a nawet korzystamy z laptopa i nie rozstajemy się z nim. W nowoczesnym przedsiębiorstwie komputer jest niezbędny.

Przydaje się zarówno do usprawniania działalności firmy, ale również do poprawy komunikacji - komputery typu infokiosk oraz ułatwiania wielu procesów. W biurze czy sekretariacie komputer jest nieocenionym narzędziem biurowym. Można za jego pomocą sporządzić estetyczny wniosek, umowę, podanie czy każde inne pismo. Komputery z pakietem Office służą również do tworzenia raportów, analiz czy innych zestawień liczbowych i statystycznych. To bardziej tradycyjne zastosowanie komputerów w firmie. Nowoczesne obejmuje z kolei wykorzystywanie komputerów jako narzędzi do zarządzania przedsiębiorstwem za pomocą systemów informatycznych.

Systemy informatyczne

Są to profesjonale aplikacje komputerowe, pozwalające na sterowanie wieloma działami firmy oraz sprawniejszy przepływ informacji. Poszczególne moduły tworzą zintegrowaną całość, zarządzaną z każdego miejsca w przedsiębiorstwie. Takie systemy znane są jako ERP, czyli systemy planowania zasobów przedsiębiorstwa. Za ich pomocą możliwe jest nie tylko wspomaganie funkcjonowania firmy, ale również optymalne wykorzystywanie zasobów oraz gospodarowanie nadwyżkami. W skład takich programów wchodzą aplikacje, dedykowane poszczególnym działom w firmie. W dziale księgowym przyda się funkcjonalna aplikacja, pozwalające na szybkie i poprawne wypełnianie księgi przychodów i rozchodów oraz sporządzanie czytelnych analiz czy raportów.

Warto wspomagać ją praktyczną aplikacją do fakturowania, która jest nieoceniona zwłaszcza tam, gdzie każdego dnia wystawia się wiele dokumentów sprzedaży. Program do fakturowania powinien być zintegrowany z działem sprzedaży, a mianowicie aplikacją magazynową oraz typowo sprzedażową. Do tych programów warto dodać narzędzie do zarządzania zapasami oraz aplikację zaopatrzeniową. Będzie ona funkcjonalna również w dziale transportu gotowych produktów. Na ciekawe programy mogą liczyć również inne działy, na przykład zasoby ludzkie. Nowoczesne aplikacje kadrowo-płacowe pozwolą na prowadzenie akt osobowych pracowników oraz tworzenie list płac i wydawanie ich każdej osobie zatrudnionej. Wiele firm stawia na moduły, przygotowane specjalnie dla nich.

Aplikacje dedykowane

Na rynku dostępne są bowiem ciekawe aplikacje, adresowane do przedsiębiorstw z określonej branży. Firmy produkcyjne mogą skorzystać z nowoczesnych narzędzi do planowania i zarządzania produkcją. Z kolei przedsiębiorstwa transportowe mogą unowocześnić swoją działalność dzięki innowacyjnym programom do organizowania transportu. Popularne są również aplikacje do zarządzania projektami oraz ryzykiem w projekcie. Stosowane są one między innymi w agencjach reklamowych czy biurach projektowych. Sporo firm decyduje się dzisiaj na skorzystanie z usługi projektowania aplikacji dedykowanych. Są to produkty w stu procentach dopasowane do ich wymagań i oczekiwań, ponieważ ich tworzenie opiera się o analizę potrzeb danego klienta.

Dzięki temu system informatyczny jest narzędziem funkcjonalnym i przydatnym. Żadna firma nie musi się dziś dopasowywać do tego, co jest dostępne na rynku: może posiadać pomoc stworzoną specjalnie dla niej.