Dyski ZIP

W porównaniu z często stosowanym nośnikiem soft - dyskietką formatu 3,5 cala o pojemności około 1,44 megabajta, znacznie lepszym rozwiązaniem jest nośnik typu ZIP, nieco grubszy od zwykłych dyskietek, a mieszczący nawet 100 megabajtów danych.

Obsługujące ZIP-y napędy montuje się w obudowie komputera jak zwykły napęd dyskietek. Prędkość transferu tych urządzeń podczas odczytu bądź zapisu danych jest znacznie wyższa. Można ją nawet uznać za porównywalną z prędkością dostępu do informacji zapisanych na dyskach twardych. Dzięki temu opłaca się z nich uruchamiać mniej złożone programy.Inne
LS 120

Oprócz napędów FDD istnieją także inne nośniki przypominające tradycyjne dyskietki - LS 120. Można na nich zapisywać maksymalnie 120 megabajtów danych, lecz w przeciwieństwie do napędów typu ZIP stacje obsługujące dyskietki LS 120 umożliwiają również odczyt i zapis

Pliki na dyskach

Wszystkie informacje, z których korzysta nasz komputer, zachowywane są na twardym dysku, na dyskietkach, płytach CD-ROM, DVD w postaci oddzielnych plików. Aby nie stracić orientacji, należy tworzyć foldery, w których będą umieszczane wybrane pliki.

Dyskietki

Najważniejszym elementem dyskietki jest płaski krążek znajdujący się w jej wnętrzu pokryty po obu stronach mikroskopijnymi drobinkami magnetycznymi. To na nim właśnie mieszczą się wszystkie informacje zapisywane na dyskietce.