Darmowe podnoszenie kwalifikacji: kursy i szkolenia dla każdego pracownika

Darmowe szkolenia dla pracownikówDzisiejszy rynek pracy zasadniczo różni się od tego, na który wchodzili nasi rodzice. Nie liczy się już samo wykształcenie a często nawet dyplom z prestiżowej uczelni nie gwarantuje dobrego zatrudnienia. Dziś od pracownika wymaga się przede wszystkim elastyczności oraz ciągłego rozwoju kompetencji: to właśnie ta gotowość do nauki pozwala na szybkie przekwalifikowanie się lub zyskiwanie nowych umiejętności, co cenione jest przez pracodawców w niemal każdej branży.

Jednak zdobywanie kolejnych certyfikatów i uprawnień często kojarzy się z uczestnictwem w kosztownych kursach - w rzeczywistości możemy ciągle rozwijać się bez uszczerbku na naszym portfelu.

Języki obce

Gospodarcze powiązania Polski z innymi państwami - nie tylko z tymi, które wchodzą w skład Unii Europejskiej - spowodowało nasilone zapotrzebowanie na pracowników, którzy płynnie porozumiewają się w różnych obcych językach. Choć prywatne kursy językowe są stosunkowo drogie, odpowiednie kompetencje możemy nabywać także na własną rękę. Dostęp do internetu daje niemal nieograniczone możliwości: możemy ściągać aplikacje do nauki słówek, korzystać z internetowych wersji podręczników czy za niewielką opłatą zyskać dostęp do specjalistycznych kursów online. Aby podszkolić swoje zdolności komunikacyjne, warto otaczać się językiem i starać się mieć jak największy kontakt z osobami, które podobnie jak my, chcą ćwiczyć swój akcent i przełamać barierę językową. Warto więc udzielać się na zagranicznych forach a na portalach do nauki języka czy nawet na tych, które nastawione są na zrzeszanie fascynatów konkretnej dziedziny z pewnością znajdziemy kogoś do regularnych konwersacji na odległość.

Darmowe kursy internetowe

Internet jest także doskonałym narzędziem do udziału w różnych kursach związanych z innymi dziedzinami - na portalach, które darmowo udostępniają różne materiały dydaktyczne znajdziemy szkolenia biznesowe i specjalistyczne. Jeśli zależy nam na certyfikatach, które potwierdzają nasz udział w konkretnym kursie, warto szukać tych, które bezpłatnie lub za niewielką opłatą wyślą nam potwierdzenie nabycia konkretnych umiejętności drogą elektroniczną. Warto także śledzić strony na portalach społecznościowych, które prowadzone są przez różnych mówców motywacyjnych, biznesmenów czy szkoleniowców, którzy często organizują różne darmowe wykłady online lub nawet całe certyfikowane panele dydaktyczne.

Oferta szkół policealnych

Jeśli chcemy uzyskać konkretne umiejętności potwierdzone przez państwowy egzamin, możemy spojrzeć na ofertę szkół policealnych. W wielu dziedzinach możemy rozwijać się całkowicie bezpłatnie a nawet jeśli sam kierunek jest tylko luźnie związany z branżą, w której działamy, pozwoli na zyskanie kompetencji z zakresu pokrewnych dziedzin. Szczególnie pracownicy dużych firm mogą liczyć na awanse poziome - czyli w obrębie innych działów firmowych - lub zyskać umiejętności i wiedzę, które przydadzą się na stanowiskach kierowniczych. W szkołach policealnych zyskamy nie wiedzę teoretyczną: duża liczba godzin praktycznych sprawia, że pracodawcy chętnie zatrudniają osoby z dodatkowym tytułem technika .

Uczelnie wyższe i organizacje pozarządowe

Nawet jeśli nie jesteśmy już studentami możemy śledzić strony najbliższych uczelni wyższych. Często organizowane wydarzenia naukowe, szkolenia i kursy oraz wykłady prowadzone przez zewnętrznych profesorów, dostępne są także dla osób, które nie wchodzą w skład społeczności studenckiej. Warto także śledzić strony różnych stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, które w zależności od zakresu swojej działalności, często prowadzą darmowe szkolenia z różnych dziedzin. To także doskonała okazja na spędzenie czasu wśród innych osób, które również pragną zdobywać wiedzę oraz na nawiązanie nowych kontaktów biznesowych.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Jest także jeden tydzień w roku, w którym w całym kraju organizowane są darmowe lub płatne szkolenia z zakresu biznesu: listopadowy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości stanowi doskonałą okazję do odbywania różnych warsztatów i kursów. Wchodząc na stronę wydarzenia bez problemu odszukamy interesujące nas szkolenia z podziałem na cenę i sam temat prowadzonych zajęć. Ten największy festiwal nauki sprawia, że każdy z nas może w ciągu tygodnia odbyć bardzo wiele różnych kursów całkowicie nieodpłatnie, często także uzyskać certyfikaty i potwierdzenia udziału w zajęciach.

Bez względu na to, co kieruje nami do zdobywania nowych kompetencji i umiejętności - kariera, rozwój zawodowy czy po prostu nadmiar wolnego czasu lub konkretne zainteresowanie daną dziedziną - w obecnych czasach z łatwością możemy uzyskać dostęp do darmowych materiałów szkoleniowych. Życie w czasach, w których największa baza danych jaką jest Internet opanowała cały świat, jest z pewnością bardziej wymagające intelektualnie. Równocześnie coraz więcej osób decyduje się na podnoszenie własnych kwalifikacji dla samego rozwoju osobistego: nieograniczone możliwości, także te całkowicie darmowe sprawiają, że każdy, kto chce być osobą konkurencyjną na rynku pracy powinien korzystać z dobrodziejstw cyfryzacji.