Dyski CD audio

Wszystkie napędy CD-ROM są wyposażone w możliwość odtwarzania płyt kompaktowych. Oznacza to, że nie potrzebujemy oddzielnej karty dźwiękowej, by za pomocą komputera odtwarzać dyski CD audio.

Większość napędów posiada na przedniej ściance dwa przyciski.

Służą one do otwierania i zamykania szuflady napędu oraz uruchamiania i zatrzymywania odtwarzanych płyt kompaktowych. Najczęściej znajdziemy tu także gniazdko wyjścia dla słuchawek i regulator siły głosu. Dzięki nim możemy używać napędu jak zwykłego odtwarzacza płyt kompaktowych, do czego nie potrzebujemy ani myszy, ani klawiatury.Inne
Korekcja błędów - CD/DVD

Podczas pracy napędu CD-ROM często powstają błędy odczytu. Na szczęście opracowano odpowiednią metodę korekcji błędów troszczącą się o to, by podczas dokonywania odczytu do komputera trafiały dokładnie te same informacje, które zostały zapisane na dysku.

Działanie - CD/DVD

Wszystkie dyski optyczne - czy to CD-ROM czy DVD - funkcjonują na tej samej zasadzie i są podobnie zbudowane. Składają się z czterech warstw: nośnika wykonanego z tworzywa sztucznego, na którym są przechowywane dane, warstwy aluminiowej odbijającej światło lasera,

DVD

Technologia Digital Video Disc (lub Digital Versatile Disc), w skrócie DVD, szybko zyskała popularność wśród użytkowników komputerów osobistych. Z jednego prostego powodu: umożliwia zapisanie na jednym dysku ogromnych ilości danych.